דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » בריאות הנפש, הפרעות, טיפולים, מידע רפואי

חרדה שקטה – אולי גם אתם סובלים ממנה?

פורסם על ידי admin ב 6 ביוני 2010 – 13:19אין תגובות

חרדה שקטה - מידע מקצועיכשאנו שומעים את המילה "חרדה" רובנו מדמיינים התקף פאניקה: נשימות קצרות, דפיקות לב מואצות, תחושה של קטסטרופה ממשמשת ותגובות היסטריות. למעשה, חרדה היא מושג רחב בהרבה וגלוי הרבה פחות. קיראו על החרדה השקטה.

למעשה, מחקרים מראים כי כעשרים אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מסימפטומים של חרדה באופן כמעט קבוע, אך לא מבחינים בבעיותיהם כתסמינים של חרדה ומנסים לפתור אותן באמצעות גישות רפואיות שונות.

לחרדה הזו, הקיימת באורח כמעט קבוע אך לא בוטה דיו כדי שגם המטופל ירגיש בה ולא רק סביבתו, קוראים "החרדה השקטה”: חרדה שנוכחותה היומיומית אינה דומיננטית דיה, והסימפטומים הקשורים בה קשים להבחנה וזיהוי.

הפרעות החרדה הן ההפרעות הפסיכיאטריות הנפוצות ביותר באוכלוסיה, אך הערכות קליניות מצביעות על כך שלפחות חצי מן הסובלים מחרדה לא ניגשים כלל לאבחון רפואי.

מתוך המחצית המאובחנת, רק מחצית מקבלת אבחנה נכונה; ומתוך המחצית הזוכה לאבחנה מדוייקת, רק מחצית מקבלת טיפול. למעשה,עשרות אחוזים באוכלוסיה סובלים מבעיות בריאות או מסימפטומים קשים שאינם יודעים את מקורם ופשרם.

סימפטומים

הסימפטומים הקשורים ל"חרדה השקטה" אינם מפתיעים, אך מבלבלים במידת מה: קשיים בשינה ובהירדמות לאורך זמן, רגזנות ועצבנות לא מוסברת, חוסר שקט כולל, שינויים בתיאבון ובעיות ריכוז וזיכרון. גם ריבוי פניות למרפאה הקשורות אל בעיות רפואיות, כאבים בגוף, תעוקת לב, חשש למחלות לב ומתח שרירים מוגבר עשוי להוות "נורה אדומה" לזיהוי בעיות חרדה.

פעמים רבות, הסימפטומים הללו מזוהים בטעות כנובעים ממקורות אחרים – כמו הפרעות שינה, למשל, חשש לבעיות נוירולוגיות או חוסר בחומרים חיוניים, כגון סידן וברזל.

הערכות קליניות מצביעות על 16% מבין הפונים לרופא בשל תלונות גופניות הסובלים למעשה מסימפטומים של חרדה; זיהוי מוטעה במצב כזה עלול לגרור את המטופל לסדרת בדיקות ארוכה ומתישה, שבסופו של דבר לא תפתור את הסימפטומים ואולי אף לא תקל עליהם.

מקורותיה של החרדה השקטה הם חוויות מתמשכות של מתח ועקה (stress), היכולים לנבוע מאירועי חיים קשים (גירושין, אובדן אדם קרוב, מחלה פיסית מתמשכת, פיטורין או סביבת עבודה קשה) או לחילופין מטראומות קולקטיביות כגון מלחמה או טרור.

בנוסף לנסיבות אלה, הפרעת חרדה מוכללת (generalized anxiety disorder), שהיא הפרעת חרדה שכיחה, נוטה להופיע אצל אנשים מסויימים באופן תת-אבחוני ולעורר סימפטומים דומים.

ישנם אנשים המועדים להגיב בחרדה על אירועים אישיים וקולקטיביים יותר מאחרים, עקב נטייה מוקדמת גנטית או הצטברות מקדימה של אירועים רבי מתח, כך שאי אפשר להניח שאירוע שלא גרם לתגובה חרדתית לאדם אחד אינו עשוי לגרום תגובה חרדתית לאחר.

טיפול בתופעת החרדה השקטה

במקרה של אבחנה מדוייקת, המזהה את החרדה בבסיס הסימפטומים הגופניים, הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה מציעות מספר כיוונים טיפוליים: ראשית, מקובל טיפול תרופתי נוגדות חרדה, מסוג SSRI (תרופות כגון פרוזאק, רסיטל וסרוקסט), תרופות שיעילותן נחשבת לתקפה ומהימנה.

שנית, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד בחרדה הוא פתרון טיפולי רב עוצמה, שמסייע למטופל לזהות את חרדותיו ואת התגובות שהן גורמות לו, לשלוט בהן ולהרגיען במגוון טכניקות התנהגותיות וקוגניטיביות.

אחוזי ההצלחה של הטיפולים הללו גבוהים במיוחד, ועל כן גם זיהוי נכון של חרדה "שקטה" הוא פתח תקווה משמעותי להקלה בסימפטומים המטרידים.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>