דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מחלות

טיקים Tics – פקודות לא רצוניות של המוח לשרירים

פורסם על ידי admin ב 20 ביוני 2010 – 12:17אין תגובות

טיקים בלתי רצוניים TICSטיקים הם תגובות לא רצוניות של הגוף, העלולים להתבטא בתנועות של שרירים או בהשמעת קולות שונים. במסגרת מחלות כמו תסמונת טורט עשויים להופיע אף טיקים מורכבים מכך.

טיקים (Tics) הם תופעה הכוללת תגובה בלתי רצונית של אחד משרירי הגוף. הטיקים המופיעים כתנועה בלתי רצויה קרויים "טיקים מוטוריים" וטיקים המופיעים כקול קרויים "טיקים קוליים".

לרוב הטיקים הם פתאומיים וחוזרים על עצמם למרות שאינם מופיעים בקצב קבוע. ישנם טיקים שאינם נראים לעין, כדוגמת התכווצות של אצבעות הרגליים או שרירי הבטן, אך ישנם טיקים רבים אחרים הגלויים לעין.

ישנם גם טיקים קוליים הכוללים שימוש במילים שונות ולא רצוניות. לרוב עלולים הטיקים להופיע ואף להתגבר במצבים של עייפות והיעדר אנרגיה ולעיתים גם להיפך, במצבים של התרגשות ומתח.

מכיוון שקשה להתחקות אחר המקור הנוירולוגי של הטיק, לעיתים טיקים הם חשוכי רפואה.

טיקים ותסמונת טורט

הטיקים עלולים להיווצר גם כתוצאה מהפרעה נוירו-פסיכיאטרית הקרויה "תסמונת טורט" (Tourette's syndrome). רבים מהסובלים מהפרעת טיקים חשים בהם קודם להופעתם אך אינם יכולים לעצור אותם, ממש בדומה להתעטשות.

מרבית הטיקים המופיעים אצל האנשים הם טיקים פשוטים המלווים בתנועות בלתי רצוניות מסוגים שונים, כמו מצמוצי עיניים או משיכות כתף.

טיקים קוליים פשוטים העלולים להופיע הם שיעול, חרחורים או קול של ניקוי גרון. הקול המופיע בפתאומיות לרוב איננו מובן לסובבים וכתוצאה מכך מעורר מבוכה.

ישנם גם טיקים מורכבים יותר, המאופיינים נגיעה באנשים, משיכה בבגדים, חזרה על מעשיהם של אחרים, חזרה על דבריהם של אחרים (Palilalia), חזרה על מילים (Lexilalia) ו"קופרולליה" – שימוש בקללות או בביטויים הנחשבים גסים.

התנהגותם הבלתי רצונית של הסובלים מתסמונת טורט כוללת לרוב הופעה של טיקים פשוטים ומורכבים כאחד.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>