דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » בעיות רפואיות, טיפולים, מחלות

גודש לימפתי Lymph

פורסם על ידי admin ב 8 במרץ 2010 – 11:46אין תגובות

גודש לימפטי - Lymphגודש לימפתי (Lymph) נגרם כתוצאה מסיבות שונות, כדוגמת דלקת בבלוטות הלימפה הקרויה "לימפדניטיס" או בצקת לימפתית הקרויה "לימפדימה".

הצטברות נוזל הלימפה ברקמות גורם לנפיחות כתוצאה מפגם תורשתי, בשל חסימה של כלי לימפה כתוצאה מדלקת, טפיל ולעיתים גם גידול סרטני.

מערכת הלימפה בגופנו מורכבת מצינורות הדומים מאוד לוורידים ומתחנות של קשרי לימפה.

מוצא צינורות הלימפה הוא ברקמות ומהן מגיע לתוכם "הנוזל הבין תאי" (Intercellular), המורכב ממים ומחומרים מומסים שונים, ומקורו בפלסמה.

הנוזל הבין תאי, היוצא מהדם דרך דפנות הנימים, עובר אל מערכת הלימפה, מסייע לדילול הדם ומקל על זרימתו.

נוזל הלימפה זורם, ממש כמו מחזור הדם, מהמקומות המרוחקים ביותר בגוף אל אזור מרכז הגוף, כאשר בבית החזה מתנקזים צינורות הלימפה אל הוורידים והנוזל הבין תאי חוזר לדם.

תנועתו של נוזל הלימפה נוצרת כתוצאה מהתכווצותם של השרירים מסביב לצינורות, בעיקר באזורי הגפיים.

למה משמשת מערכת הלימפה?

מערכת הלימפה משמשת גם להגנה על הגוף מפני מחלות שונות. באזור בתי השחי, במפשעה ובצוואר ישנם צברים של קשרי לימפה המהווים מעין תחנות מעבר.

בקשרי הלימפה ישנם תאים הקרויים "לימפוציטים" (Lymphocyte). הלימפוציטים הם תאי הדם הלבנים האחראיים על תקיפה של החיידקים, הנגיפים או גורמי המחלה האחרים שנוזל הלימפה נושא עימו.

מסיבה זו, פצע מזוהם באזור כלשהו גורם להתנפחות קשרי הלימפה במרכז הלימפתי הסמוך אליו, לדוגמה, דלקת גרון גורמת להתנפחות קשרי לימפה באזור הצוואר. טיפול בגודש לימפתי כולל לרוב עיסוי האזור, שימוש בחבישות לחץ, ביצוע תרגילים להפחתת הגודש ולעיתים גם טיפול אנטיביוטי.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>