דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מידע רפואי

וסת Menstruation – המחזור החודשי אצל נשים

פורסם על ידי admin ב 21 ביוני 2010 – 17:00אין תגובות

וסת מחזור חודשימחצית מאוכלוסיית העולם משלימה מחזור שלם של תהליך הרבייה על בסיס חודשי, כפי שמתבטא בדימום הווסתי. הגיע הזמן לגלות מה פשרו ומה מתחולל בגוף בעת קבלת הווסת.

הוסת היא דימום חודשי קבוע והיא תופעה האופיינית לנשים, מהווה חלק בלתי נפרד מהרבייה והיא תוצאה ישירה של תהליכים הורמונליים ופיזיולוגיים שונים.

הווסת מופיעה אחת לחודש אצל נשים החל משלב ההתבגרות המינית ושלב הפוריות, המתחיל בממוצע בגיל 12, ועד לגיל המעבר הקרוי גם מנופאוזה, המתחיל בסביבות גיל 50.

בין וסת למחזור…

נהוג לכנות את הווסת בכינוי הידוע מחזור החודשי, אך כינוי זה איננו מדויק.

הווסת היא הדימום המופיע בסוף כל מחזור חודשי והוא נמשך כמה ימים. לעומת הווסת, המחזור החודשי הוא תהליך ממושך המתחיל לאחר סיום הווסת והדימום ונמשך לאורך כל החודש עד התחלת הווסת הבאה.

במהלך כל מחזור חודשי, מבשילה ביצית בשחלה, מתנתקת ממנה ועוברת דרך החצוצרות אל הרחם. תהליך זה קרוי ביוץ ומהווה חלק סטנדרטי במעגל בריאות האשה.

רירית הרחם (Endometrium), המכינה עצמה לקראת הביצית ולקראת הפריה אפשרית, מתעבה במקביל כדי לאפשר התפתחות תקינה של הריון.

כאשר לא מתרחשת הפריה, נושרת הרירית המעובה והווסת מתחילה. הווסת מלווה בדימום ובהפרשות המכילות את רירית הרחם המעובה דרך הנרתיק.

אורך המחזור נע בין 21 יום ל- 40 יום ומשתנה מאישה לאישה ואפילו בין מחזורים שונים אצל אותה אישה. הופעתו עשויה להתלוות בתופעות אופייניות כמו כאבי מחזור.

יום הווסת והדימום הראשון הוא יום סיומו של המחזור הקודם ויום תחילתו של המחזור הבא. כאשר וסת איננה מופיעה במועד הקבוע שלה מעיד הדבר פעמים רבות על הריון, אך חשוב לוודא זאת באמצעות בדיקה ולא לסמוך על איחור העשוי להיגרם גם מסיבות אחרות.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>