דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מידע רפואי

אי סדירות של המחזור החודשי Menstrual disorders

פורסם על ידי admin ב 26 ביולי 2010 – 12:51תגובה אחת

מחזור חודשי תקין מתייחס לכל שלבי הליך הרבייה במהלך החודש ולא רק לדימום הוסת. מתי המחזור אינו מתנהל כשורה ומדוע זה קורה?

אי סדירות במחזור חודשי (Menstrual cycle) מתייחסת לקשת רחבה של תופעות שונות הקשורות למחזור בלתי תקין.

מחזור הוסת הוא תהליך פיזיולוגי המתרחש בגופה של האישה באופן מחזורי והוא הכרחי לצורך הרבייה. הוסת מופיעה אחת לחודש, החל משלב ההתבגרות המינית וכלה בגיל המעבר הקרוי בלשון הרפואית "מנופאוזה" (Menopause).

המחזור החודשי הוא תהליך המשתרע לאורך כל החודש, כאשר הוסת היא רק השלב האחרון בו. המחזור מתחיל בהפרשתם של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטין לדם ומסתיים בשחרור ביצית מהשחלות וגלישתה אל הרחם באמצעות החצוצרות.

במהלך חייה חווה כל האישה בממוצע כ-500 מחזורי וסת, במהלכם לעיתים עולים כאבי מחזור, כתוצאה מהתכווצות הרחם.

סדירותו של המחזור החודשי

אי סדירות במחזור החודשיהמחזור החודשי מתחיל לרוב בין גיל 10 ל-12 ובשלביו הראשונים הוא איננו סדיר, הן מבחינת התדירות, הן מבחינת כמויות הדם המופרשות והן מבחינת המשך.

לרוב לאחר תקופה מסוימת מיום קבלת הוסת הראשונה הופך המחזור לסדיר ולקבוע. מחזור סדיר מתרחש לרוב מדי כ-28 יום או כמה ימים יותר, כאשר כמות הדם המופרשת נעה בין 50 מ"ל ל-80 מ"ל והמשך הוא בין שלושה ימים לשישה ימים.

כל חריגה קטנה בתדירות, בכמות או במשך איננה נחשבת כאי סדירות. אי סדירות במחזור חודשי מתרחשת רק כאשר החריגות הן משמעותיות.

מצב בו המחזור מופיע כל חודש במרווחים שהם פחות מ-21 יום נקרא "פולימנוריה" ומצב בו המחזור מופיע כל חודש במרווחים שהם מעל 35 יום נקרא "אוליגמנוריה".

זרימת דם חזקה העולה על 80 מ"ל קרויה "היפרמנוריה" ומצב בו הדימום הוסתי הוא ממושך קרוי "מטרורגיה". בכל אחד ממצבים אלה יש לפנות להתייעצות אצל גורם רפואה מוסמך, על מנת לברר את מקור הבעיה ולקבל טיפול מתאים.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>