דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מחלות, מידע רפואי

דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף

פורסם על ידי admin ב 20 באוקטובר 2010 – 11:36תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.

דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת החיסונית כנגד גירויים, פציעות או זיהומים שהתפתחו כתוצאה מפלישה של חיידקים (Bacterium) או גורמים מזהמים אחרים.

ישנם סוגים שונים של דלקות: דלקות עור כמו אקזמה, דלקת עיניים, דלקת גרון, דלקת אוזניים, דלקת ריאות ודלקות רבות נוספות.

לרוב מלווה הדלקת בסימפטומים שונים, ביניהם תחושה של חום, אודם ואדמומיות, כאב, נפיחות ותפקוד לקוי של האיבר הפגוע וכן מופיעה חולשה של מערכת החיסון, המנסה להלחם בפולש.

כיצד נוצרת דלקת?

מהי דלקת בגוף?כאשר גורם זר הקרוי "פתוגן" (Pathogen) פולש לגוף מתחילים לפעול נגדו תאי מערכת החיסון, המצויים בכמויות גדולות בעור או ברקמות החיצוניות דרכן מצליח הפולש להסתנן אל הגוף.

תאי מערכת החיסון מנסים לבלוע את הפתוגן ולהשמידו בתהליך הקרוי "פגוציטוזה".

במקביל מפרישים תאי הדם הלבנים חומר הגורם לתאים הקרויים "לימפוציטים" (Lymphocyte) להגיע אל מקום הפלישה.

בזמן המאבק בפולש מפרישים תאי מערכת החיסון חומרים שונים, הגורמים להרחבת כלי הדם באזור במטרה לאפשר לתאי דם לבנים נוספים להגיע וגם כדי לספק חמצן לאזור הזיהום.

זרימת הדם המוגברת אל אזור הזיהום יוצרת אדמומיות המאפיינת את הדלקת והתכווצותם של כלי הדם היוצאים מאזור הזיהום גורמת לנפיחות ולעלייה בכמות הנוזלים באזור.

הפעילות האינטנסיבית מעוררת גם את החישנים הגורמים לתחושת הכאב המתלווה לדלקת.

איך מטפלים?

כאשר הזיהום הוא חיידקי, נוצרת לרוב מוגלה המורכבת מתאי גוף מתים, חיידקים, תאי דם לבנים, חומר בין תאי וגורמים מזהמים נוספים.

אם הדלקת איננה חולפת מאליה, ניתן לטפל בה באמצעות נטילת תרופות אנטיביוטיות או שימוש במשחה אנטיביוטית עשויים להשיב את בריאות החולה.

בנוסף לכך, חשוב מאוד לנוח ולהקפיד לא לחשוף את האזור לגורמי זיהום נוספים.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>