דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » בעיות רפואיות, מחלות

טנטון Tinnitus – צפצופים באוזניים

פורסם על ידי admin ב 28 באפריל 2010 – 17:36אין תגובות

iStock_000010302547XSmallטנטון היא תופעה מציקה, אשר הסובלים ממנה חשים צפצופים עקביים באוזניהם. קראו עוד על סוגי הטנטון הקיימים, הסיבות המגוונות לתופעה והטיפולים המוצעים עבורה.

טנטון (Tinnitus) הוא תופעה הכרוכה בהופעת צפצופים ממושכים באזורי האוזניים והראש. מקורו של הטנטון איננו בצפצוף ממשי הנשמע בסביבה החיצונית אלה בתחושה פנימית.

בערך אחד מכל עשרה מבוגרים סובל במהלך חייו מתופעת הטנטון. הטנטון עלול ללוות אדם במשך שעות ארוכות ולהפריע בעיקר בשעות השקט, לדוגמה במהלך שעות הלילה וכאשר מנסים להירדם.

רבים מהסובלים מטנטון סובלים גם מ"היפראקוזיס" – רגישות יתר לרעשים שונים, כדוגמת מזגנים, המולה או אפילו מוסיקה.

בנוסף לכך, ישנם אנשים הסובלים במקביל לטנטון גם מקשיים פסיכולוגיים שונים, כדוגמת: חרדה (Anxiety), מתח, דיכאון וקשיים בהירדמות. למעשה, נמצא קשר ישיר בין בריאות הנפש לטנטון, העובר דרך המערכת הלימבית.

ישנם שני סוגי טנטון:

  • טנטון פועם, הנשמע כמו דפיקות הלב
  • טנטון הולם, הנשמע כמו צפצוף או זמזום

תופעת הטנטון עלולה להיגרם מסיבות שונות, ביניהן לקות בשמיעה, חשיפה ממושכת לרעש בלתי פוסק, חבלה בצוואר או בראש, נטילה של תרופות שונות כדוגמת אספירין (Aspirin), גידול שפיר באזור האוזן או מחלות אוזניים שונות.

טיפול בטנטון

הטיפול בטנטון נעשה לרוב על ידי רופאי אף אוזן גרון, בהתאם למודל נוירו-פיזיולוגי. לפי מודל זה מופיע הטנטון כתוצאה מהתניה שלילית ובלתי רצונית במוח, הגורמת להגברת הטנטון וליצירת מתח רב במערכת האוטונומית והלימבית של החולה.

על בסיס זה מתבצע הטיפול בתאם למקור הבעיה. ניתן לטפל בטנטון באמצעות שיטות רפואיות שונות, באמצעות תרופות או באמצעות טיפול פסיכולוגי.

לעיתים ניתן לטפל בטנטון גם באמצעות סדנאות קוגניטיביות קבוצתיות המתרכזות בדמיון מודרך ובטכניקות הרפיה שונות.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>