דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מחלות, ניתוחים

טרשת העורקים Atherosclerosis

פורסם על ידי admin ב 5 במאי 2010 – 12:39אין תגובות

טרשת העורקיםטרשת העורקים היא מחלה כרונית, אשר גורמת לחסימה בעורקים. אנשים הלוקים בטרשת צריכים להקפיד על תזונה נכונה, כולסטרול נמוך ונטילת תרופות מתאימות.

טרשת העורקים (Atherosclerosis) היא שם כולל לכמה מחלות המאופיינות בעיבוי הדופן של העורקים ובהתקשחותם כתוצאה מהצטברות משקעים שומניים וכדוריות דם לבנות.

טרשת העורקים נחשבת היום לאחד מהגורמים המרכזיים לתמותה בעולם המערבי, כאשר הנפוצה ביותר בין מחלות הטרשת היא המחלה הקרויה "אתרוסקלרוזה" (Atherosclerosis).

התפתחות המחלה

במהלך התפתחות המחלה נחסמים העורקים בהדרגה בשל הצטברות של פלאק המורכב מרכיבים שומנים שונים, מכולסטרול ומכדוריות דם לבנות מתחת לחלק הפנימי של דופן העורק, וכתוצאה מכך גם התפתחות דלקת.

טרשת העורקים עלולה להתפתח בעורקים באזורים שונים בגוף ולפגוע באיברים, כדוגמת הלב, הכליות ואפילו המוח. לעיתים ניתקים חלקים מהפלאק מדופן העורק, נודדים וחוסמים אזור אחר בעורקים.

תהליך התפתחות הטרשת הוא כרוני, מתחיל בגיל צעיר ולרוב איננו מלווה בסימפטומים. מסיבה זו, הוא לעלול להיות מסוכן מאוד.

הסימפטומים של המחלה, כאבים או התכווצויות שהן תוצאה של מחסור בחמצן, מופיעים בשלבים מאוחרים מאוד, כאשר חסימת העורקים מגיעה לשיעור של 90 אחוזים. ניתן להבחין בין שני סוגי טרשת – טרשת עורקים כללית וטרשת עורקים היקפית.

הטרשת הכללית פוגעת בעורקים המובילים דם אל הלב ועלולה להסתיים באוטם שריר הלב. הטרשת ההיקפית עלולה לפגוע בכל עורק מעורקי בגוף ובייחוד באב העורקים התחתון, בעורקי המוח, בעורקי העיניים ובעורקי הגפיים.

טיפול בטרשת העורקים

הטיפול בטרשת העורקים הוא לרוב טיפול תרופתי. עם זאת, כאשר מתרחשת חסימה בעורקים, יש צורך בביצוע ניתוח לעקיפת החסימה, המוכר בשם "ניתוח מעקפים".

לעיתים יש צורך גם בהשתלת תומכן בעורק. כדי למנוע החמרה במחלה, צריכים החולים לשמור על בריאות, ולהקפיד על דיאטה דלה בשומנים וביצוע פעילות גופנית סדירה.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>