דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » בעיות רפואיות, מחלות, מחלות פנימיות, ניתוחים

טחול מוגדל enlarged spleen

פורסם על ידי admin ב 12 במאי 2010 – 13:09אין תגובות

טחול מוגדלהטחול תופס מקום של כבוד בין איברי גופנו, בין היתר בשל תרומתו למערכת החיסון. טחול מוגדל עשוי להגרם על ידי טפילים, זיהומים או יתר טחוליות, ועשוי להסתיים בניתוח כריתה.

הטחול (Spleen) הוא איבר פנימי רך בצבע אדום המצוי בתחתית הבטן מצד שמאל ליד הקיבה ומאחורי הצלעות התחתונות.

הטחול הוא איבר יחסית גדול, גודלו כגודל אגרוף ומשקלו נע בין 100 ל-150 גרם. לעיתים עלול הטחול לגדול מעבר לגודלו המקורי כתוצאה ממחלה, מזיהום או מסיבות בלתי רצויות אחרות.

הטחול עטוף במעיין מעטפת ספוגית, הקרויה "מוך לבן", המגנה על חלקו הפנימי. חלקו הפנימי, הקרוי "מוך הטחול", עשוי מצברים של רקמה ומסיבים המכילים כמות גדולה ביותר של תאי דם אדומים.

לטחול ישנו תפקיד חשוב במערכת הפנימית הקרויה "מערכת רטיקולואנדותליאלית", ובין השאר הוא מייצר לימפוציטים בתקופת הילדות, אחראי על סילוק תאי דם אדומים שהזדקנו וגם על סילוקם של גופים זרים אחרים ממחזור הדם.

הטחול משמש גם לייצור נוגדנים, סימון חיידקים מסוימים עבור מערכת החיסון וכמאגר של תאי דם.

טחול מוגדל – גורמים וטיפול

בעבר הייתה מחלת המלריה אחת הסיבות הנפוצות להגדלה של הטחול. טחול מוגדל עלול להיגרם גם כתוצאה מסיבות נוספות, כדוגמת זיהומים, טפילים, אנמיה, מיעוט של טסיות, לוקמיה (Leukemia), מחלות אוטואימוניות שונות ובעיות בריאות אחרות.

לעיתים גדל הטחול גם כתוצאה ממחלה הקרויה "יתר טחוליות" (Hypersplenism) המלווה בפעילות יתר של הטחול ובהרס של תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות הדם.

הטיפול בטחול מוגדל תלוי בנסיבות השונות שהובילו להגדלתו. לעיתים עלול הטחול לתפוח ולהתפוצץ גם כתוצאה ממאמץ גדול מדי, בעיקר במצבים של מחלה. במקרים אלה, יש לבצע ניתוח ולהסיר את הטחול.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>