דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » טיפולים, מחלות

חום גבוה Fever

פורסם על ידי admin ב 12 במאי 2010 – 13:25אין תגובות

חום גבוהחום הוא תופעה שכיחה הפוקדת את כולנו ומתאפיינת בטמפרטורת גוף גבוהה, לרוב מעל 37.7 מעלות צלזסיוס. קראו עוד על הופעת חום וטיפול בו.

חום גבוה או פירקסיה (Pyrexia) הוא מצב בו טמפרטורת הגוף עולה מעל ל-37.7 מעלות צלזיוס. את חום הגוף ניתן למדוד באמצעות מדחום דרך הפה או דרך פי הטבעת.

חום גבוה מופיע לרוב כתוצאה ממחלות שונות ולעיתים גם כתוצאה מהתייבשות. עלייה קיצונית של החום מעל ל-39 מעלות צלזיוס קרויה בעברית "קדחת".

טמפרטורת הגוף הנורמלית היא 37 מעלות צלזיוס, אך יש לזכור כי מדובר במוצע חישובי ולא בערך מוחלט, שכן טמפרטורת הגוף אצל אנשים בעלי בריאות תקינה עולה ויורדת במהלך כל יממה, כאשר בשעות הבוקר היא נמוכה ביותר, ולקראת שעות אחר הצהרים והערב היא הגבוהה ביותר.

בצורה מדויקת, טמפרטורת הגוף נעה במהלך היום בין 37.1 מעלות צלזיוס ל- 37.7.

כיצד נוצר חום בגופנו?

בלוטת ההיפותלמוס (Hypothalmus) במוח היא האחראית על קביעת חום גופנו. בלוטת ההיפותלמוס מפקחת גם על הזרמת הדם מאזור העור אל פנים הגוף במטרה להפחית את אובדן חום הגוף.

הגוף שומר על רמת חום נורמלית גם באמצעות מנגנון ההזעה. בתהליך הופעת חום גבוה מעורבים חומרים הקרויים "פירוגנים" הנוצרים על ידי תאי הדם הלבנים (White blood cells) או על ידי גורמים חיצוניים, כדוגמת המיקרואורגניזמים המייצרים רעלנים.

הרעלנים מגרים את הגוף לשחרר פירוגנים נוספים המאותתים להיפותלמוס להעלות את טמפרטורת הגוף.

חום גבוה איננו מחלה, אלא תגובה של הגוף נגד תוקפים שונים. הטיפול להקלה במקרים של חום גבוה כולל, בין השאר, שתייה מרובה, שימוש במטלית לחה או בשקית קרח, אמבט במים פושרים ובעת הצורך גם נטילה של תרופות להורדת חום.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>