דלקת Infection – כשהחיידקים פולשים לגוף
20 באוקטובר 2010 – 11:36 | תגובה אחת

כמעט כל אחד מאיתנו סבל פעם מדלקת. אבל מהי בעצם דלקת? מה גורם לנו לכאב בעת דלקת ואיך ניתן לטפל בה? קראו על המאבקים הבלתי נראים שמתחוללים בתוך גופנו.
דלקת (Infection) היא תופעה המתפתחת מפעילות המערכת …

קרא עוד »
מחלות

טיפולים

מידע רפואי

בדיקות

בעיות רפואיות

ראשי » מחלות, מחלות פנימיות, ניתוחים

אבני מרה Holelithiasis – אבנים בכיס המרה

פורסם על ידי admin ב 4 במרץ 2010 – 13:28אין תגובות

אבני מרה Holelithiasis - אבנים בכיס המרהאבני המרה (Holelithiasis) הן אבנים העלולות להיווצר בכיס המרה כתוצאה מסיבות שונות. אבנים אלה הן לרוב משלושה סוגים: ממלחי מרה, מכולסטרול (Cholesterol) ומשילוב של כולסטרול, של מלחי מרה ושל סידן (Calcium).

האבנים הן לא סימפטומטיות (Symptomatic) אך הן עלולות לגרום לכאבים פתאומיים באזורי הבטן הימנית והעליונה, המקרינים לעיתים גם לגב, לכתף ימין, לרום הבטן ולבית החזה. לעיתים מלווים הכאבים גם בבחילות ובהקאות בעיקר לאחר אכילת מזון שומני.

קיומן של אבני המרה עלול אף לאורך זמן לגרום לסיבוכי בריאות שונים, כדוגמת: חסימת דרכי המרה כתוצאה מהיסחפות האבנים אל פתחי ההמרה, הופעתן של צהבת או דלקת כתוצאה מחסימת דרכי המרה, דלקת בלבלב שעלולה במקרים קיצוניים להסתיים אף במוות ועלייה משמעותית בסיכון לחלות בסרטן כתוצאה מגירוי מתמשך אותו יוצרות האבנים.

לרוב מזוהות אבני המרה באמצעות בדיקה של הדמיית אולטרהסאונד (Ultrasound) באזור הבטן העליונה.

את קבוצות הסיכון העיקריות החשופות למחלה נהוג לכנות "ארבעת ה-F": Female ,Forty ,Fat Fertile  – נשים, לאחר לידות, מעל גיל ארבעים הסובלות מעודף משקל.

הטיפול נגד אבני מרה הנהוג בישראל הוא לרוב ביצוע של ניתוח כריתת כיס המרה.

בשנים האחרונות מתבצע הניתוח בשיטה לפרוסקופית (Laparoscopy) ללא צורך בחיתוך ובפתיחת הבטן, ולאחריו יש להישאר באשפוז יממה אחת בלבד וניתן לחזור לתפקוד מלא תוך זמן קצר.

בעבר נהוג היה לפוצץ את האבנים באמצעות אולטרה סאונד אך הליך זה היה כרוך בסיכון בשל נטיית האבנים לנדוד דרך הכבד ולגרום לחסימתו. היום קיים גם טיפול תרופתי אך הוא יקר ביותר.

השאר את תגובתך!

הוסף את תגובתך, או טראקבק מאתרך. באפשרותך גם עקוב אחרי תגובות אלו דרך RSS.

תהיה נחמד. תהיה נקי. תשאר קשור לנושא. בלי ספאם.

באפשרותך להשתמש בתגיות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>